Bir Öğrenci Gözünden Uludağ Üniversitesi
Tarih 24-06-2021

Bir Öğrenci Gözünden Uludağ Üniversitesi

Gerçek manada bir ormanın içerisinde bulunan Türkiye'deki nadide ve en büyük kampüslerden birine sahip olan Görükle Yerleşkesi bölümlerin hemen hepsini kapsar nitelikte. Mühendislik, Tıp, İİBF, Eğitim gibi her alandan insanla tanışabileceğiniz sosyal bir imkan tanır ana yerleşke. Bunun yanı sıra Fethiye, Gemlik ve Karacabey ilçelerindeki kampüsler ise Hukuk ve İlahiyat gibi köklü fakülteleri barındırır. Mühendislik alanında Tusaş'ın da büyük yatırım yaptığı Teknopark, mühendisler için geniş yelpazede staj, iş ve işinin sahibi olma gibi ciddi imkanlar sağlamakta. Doktor adaylarına yönelik olarak okul kaynaklarının ciddi bir kısmının Tıp Fakültesine aktarıldığından bahsetmem yeterli olacaktır zannımca. 

 Okul topluluklarında Quidditch topluluğundan tutun da kişisel gelişim ve alanında uzmanlık eğitimleri verilen yüzü aşkın topluluk bulunuyor. Üniversitemize gelen öğrencilerin bu topluluklardan en azından birinde kayıt yaptırmasını yararlı görüyoruz. 

Makine Mühendisliği

 Temel mühendislik olması hasebiyle havacılık, otomotiv, savunma sanayi veya uzay mühendisliği alanına yönelmek isteyen genç mühendis adaylarının seçebileceği bir bölümdür makine mühendisliği. Donanımlı bir eğitim sonrasında Bursa'daki sanayi firmalarının bir çoğunun Uludağ Üniversitesinde eğitim görmüş mühendislerini ekiplerine dahil ettiği bir gerçektir. Bunun yanı sıra, akademisyenlik ideali olan gençlerin enerji, konstrüksiyon ve imalat, termodinamik ve makine teorisi-dinamik anabilim dallarında yüksek lisanslarını tamamladıkları taktirde Uludağ veyahut Bursa Teknik Üniversitelerindeki kadrolara dahil olmaları söz konusu. Bursada çalışmalarının başladığı 3. üniversiteyi de hesaba kattığımızda gençlerin Bursamızda kalıp akademisyenlik hedeflerine ulaşmaları mümkündür. 

 Ben deniz, gezmeyi seven ve aynı zamanda bölümüne merakı olan bir mühendis adayıyım. Uludağ Üniversitesinin ve Bursa'nın yapısı bakımından bu iki olanağı da sağladığı düşüncesindeyim. İlim öğrenmenin ve o ilimi öğretmenin dinimizdeki yeri büyüktür. Kalın sağlıcakla.