Bir Öğrenci Gözünden Doğuş Üniversitesi
Tarih 24-06-2021

Bir Öğrenci Gözünden Doğuş Üniversitesi

Doğuş Üniversitesi konum itibariyle neredeyse İstanbul’da kullanılan bütün toplu taşıma araçlarını kullanmanıza imkan sağlar. Acıbadem metro istasyonundan en fazla 5 dk. yürümeyle derse yetişilebilecek durumda metrobüsle 10-15 dk. lık mesafe otobüs durağına uzaklığı yine metroyla aynı uzaklıkta bulunur. Benim Doğuş Üniversitesini seçmemde en büyük rolü oturduğum yer Sancaktepe de bulunduğu için ulaşım kolaylığı olmuştur. Ayrıca okulumuz sahile yakın olmasından dolayı metroyla Kadıköy sahile gidip deniz ulaşımında imkân sağlamaktadır. 

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim okulda 2. Yılımı bitirdim. İlk yıl İngilizce hazırlık okudum. İngilizce hazırlığı genel olarak zor değil kendini geliştirmene imkân sağlıyor ama eğer lisede belli bir seviyede İngilizcen varsa zorlanmadan hazırlığı geçebilirsin. Benim İngilizcem çok iyi değildi biraz çalışarak geçtim ama zorlayıcı bir İngilizce hazırlık yok. 1. Sınıfta ise biraz daha fazla zorlandım. Bölümüm İngilizce olduğu için İngilizce hazırlık okumama rağmen çok zorlandığımı itiraf edebilirim. Eğer Doğuşta İngilizce bölüm okuyacaksan bunu göz önünde bulundur hazırlık yeterli olmayacak. 1. Sınıfta ve hazırlıktaki genel eğitim kalitesi fena değil hocaların çoğu ilgili mail attığında veya yanına gittiğinde rahatlıkla muhatap olup soru sorabilirsin. Dersler İngilizce olmasına rağmen Türkçe soru sorduğumuzda yanıtsız kalmıyor. Bence 1. Sınıfı okumuş biri olarak akademisyenlerin yeterli olduğunu düşünüyorum.

Okulda yemekhane var ama yemekhanede fiyatlar 16 20 TL civarında ve okulun merkezi bir yerde olmasından dolayı okul yerine dışarıdan yemek daha ucuza geliyor. Yaz okuluna gelecek olursak çok pahalı 2019-2020 eğitim öğretim yılında Akts başına 552 TL istiyorlar üstelik ÖSYM burslarında geçerli değil. Mesela benim mat-1 den kaldığım için alttan almam gerekiyor mat-1 6 Akts yani 3312 TL oluyor. Benim okula yıllık ödediğim ücret %75 burslu olmamdan dolayı 8-9 bin TL civarı bunu göz önünde bulundurunca yaz okulunun gereksiz fazla pahalı olduğunu anlayabilirsiniz.