Bir Öğrenci Gözünden Afyon Kocatepe Üniversitesi
Tarih 17-06-2021

Bir Öğrenci Gözünden Afyon Kocatepe Üniversitesi

Afyon, büyükşehirlerden gelen arkadaşlar için sıkıcı, daha küçük şehirlerden gelen arkadaşlar için tam manasıyla hayal kırıklığı olabilir. Büyükşehirlerden gelen arkadaşlar için sıkıcı olmasının nedenini açıklamaya gerek duymuyorum. Çünkü büyük bir yerden küçük bir yere gelmek her insan için sıkıcı olacak bir durumdur. Ancak küçük şehirlerden gelen arkadaşlar için hayal kırıklığı olmasının belli başlı sebepleri var. Öncelikle ne spor alanında ne de öğrenciler için organize edilen faaliyetler kapsamında gerekli önemin verildiğini düşünmüyorum. Bununla beraber yerli insanının şivesinden dolayı kendinizi yabancı hissetmenizde mümkün olabiliyor. Ayrıca öğrencilerin gezmek için gidebileceği yerler de kısıtlı olmakla kalmıyor.

     Bu şekilde olumsuz yönlerinden bahsettik lakin Afyonkarahisar tam manasıyla bir umutsuz vaka diye düşünmeyin. Her bölge kendi çapında olumsuz yönler barındırabilir lakin bu olumlu yönlerini barındırmayacağı anlamına gelmez. Nedir peki bu olumlu yönleri?

     Sivil toplum kuruluşlarının öğrencilere verdiği önem, manevi açıdan sizin huzur kaynağınız olma kapasitesine sahip oluyor. Bir başka olumlu yönünden bahsedecek olursak, arkadaşlarınızla bir çay içmek istediğinizde Merkez kampüsten çıktığınızda hemen karşısında büyük bir yapılaşma olan erenler bölgesinde istemediğiniz kadar mekân bulunmakta.

     Afyon, hem yöresel tatlar hem de tarihi zenginlikler açısından oldukça zengin bir bölgedir. Yöresel tatlarından benimde çok sevdiğim büKMe, tandır çorbası, kaymak ve sucuk ilk geldiğiniz zaman mutlaka deneyimlemeniz gereken harika lezzetler arasında yer alıyor. Kesin olarak söyleyebilirim ki her memleketinize gidişinizde kesinlikle lokum götürmek için kenara bir miktar para ayırmayı düşüneceksinizdir.

     İnsanından bahsedecek olursak, şive yapısı bakımından pek alışık olmadığınız kişiliklere sahip olabilirler. Ayrıca karakter olarak sert bir yapıya sahip olsalar da zaman geçtikçe bir o kadar mert insanlar olduğunu da görüyorsunuz.

     Ulaşım yönünden bahsetmemiz gerekirse dolmuş fiyatlarının öğrenciler için 2 TL olması sizler için ne ifade eder pek emin değilim lakin dolmuş şoförlerinden pek hoşlanmayacağınızı düşünüyorum. Şehir içi ulaşımı sağlayan iki dolmuş firması bulunmakta. Bir tanesi belediyeye bağlı dolmuşlar, diğeri ise özel bir firmaya ait dolmuşlar. Özel firmanın dolmuş şoförleri hem konuşma yapısı olarak hem de sürüş yapısı bakımından sevilecek özellikleri barındırmıyorlar.

   Son olarak Afyonkarahisar, tarihi zenginlikler bakımından şehir yakınlarında Frig vadisi olmakla beraber Fatih Sultan Mehmet zamanında yaptırılan imaret cami, Karahisar kalesi, Gedik Ahmet Paşa Medresesi, çay kervansarayı ve daha bunun gibi birçok tarihi mekânı bulundurmaktadır.

​​​​​​​